MOJO art-a-porter

Małgorzata Olejniczak

Małgorzata Tohkou 東 虹 Olejniczak – polsko-szwajcarska artystka i wykładowca japońskiego malarstwa tuszowego w Europie. W swoich obrazach posługuje się tradycyjnymi technikami przekazywanymi przez mistrzów od setek lat, łącząc je w niezwykły sposób z nowoczesnym podejściem do sztuki. Artystka regularnie bierze udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w Europie, USA i Japonii. Otrzymała wiele nagród, w tym w The Tōkyō Metropolitan Art Museum i w The Tōkyō National Art Center. W 2021 przyznano jej nagrodę specjalną Ministerstwa Spraw Zagranicznych Japonii, a w 2022 mistrz Tohun Kobayashi, jeden z najwybitniejszych japońskich malarzy XXI wieku nadał artystce jej artystyczne imię – pseudonim Tohkou (“Wschodnia Tęcza”), oficjalnie zarejestrowane w księgach japońskich artystów. W 2023 r. Margot Tohkou 東 虹 Olejniczak została mianowana członkinią zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Sumi w Japonii.

„W swojej sztuce używam tradycyjnych technik, które przez setki lat były przekazywane od mistrza do mistrza i nigdy nie zostały w pełni opisane w książkach. Pielęgnowanie tych bezcennych technik jest dla mnie bardzo ważne. Łącząc ten tradycyjny styl z nowoczesnym podejściem i wykorzystując współcześnie dostępne narzędzia, osiągam niepowtarzalne efekty. Moje poszukiwania artystyczne dotyczą również tworzenia nowej koncepcji malarstwa sumi-e poprzez wprowadzenie współczesnych środków wyrazu. Przede wszystkim jednak czysty duch i uważność kształtują moją artystyczną wizję świata”.

Jak długo trwa wystawa?

Wystawa zostanie zaprezentowana już we wtorek 17 września i będzie można ją obejrzeć w Muzeum Azji i Pacyfiku do niedzieli 22 września 2024 roku.


Czy można zakupić obrazy z wystawy?

Większość obrazów jest na sprzedaż, a szczegółowy opis każdego z nich zostanie umieszczony przy danym eksponacie w formie QR kodu. Umożliwi on zwiedzającym pełne zapoznanie się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi dzieła. 


Czy istnieje możliwość zamówienia kopii oryginalnego obrazu?

W przypadku zainteresowania obrazem, który został sprzedany, mogę stworzyć podobne dzieło w jakimkolwiek formacie opierające się o oryginalną pracę. Istnieje także możliwość zamówienia artystycznego druku, jeśli dany obraz istnieje w takiej wersji.

Na wystawie pojawi się kilka moich artystycznych druków, które są obecnie częścią kolekcji prezentowanej w galerii NOHO M55 w Nowym Jorku. Artystyczne druki prezentują niezwykle wysoką jakość i do złudzenia przypominają oryginalne dzieło. Istnieje możliwość zamówienia ich w różnych formatach oraz na różnego rodzaju wysokowartościowych papierach, między innymi na doskonale znanym papierze Hahnemühle z Niemiec lub na ręcznie czerpanym papierze washi z manufaktury Awagami w Japonii.

Czym się różni obcowanie ze sztuką w muzeum od oglądania katalogu?

Bezpośrednie obcowanie ze sztuką i doświadczanie jej w oryginale na żywo pozwala na o wiele głębsze wniknięcie w przekazy danych obrazów oraz odkrycie świata niezwykłych emocji, jakich nie wywoła nawet wielogodzinne przeglądanie katalogu.

Jakie wartości niesie ze sobą wernisaż? 

Stanięcie bezpośrednio przez obrazem i skonfrontowanie się oko w oko z oryginałem jest bardzo wartościowym przeżyciem, które umożliwia zapoznanie się z całą paletą ulotnych emocji oraz obserwację niezwykłych walorów estetycznych każdego dzieła. Bezpośrednia rozmowa z twórczynią obrazu daje możliwość poznania wizji artystki oraz przyjrzenia się jej pracom z zupełnie nowej perspektywy. 

Czy w dobie cyfryzacji można kupować sztukę przez Internet i co o tym sądzisz?

Bardzo często sprzedaję swoje obrazy przez Internet, który stał się platformą obecną w codziennym życiu większości z nas. Sztuka wizualna nadzwyczaj dobrze sprawdza się w przypadku Internetu, a wirtualni odbiorcy często sięgają po zakup mojej twórczości. 

Czy obraz można zamówić „na miarę”  np. konkretny temat, rozmiar i kolorystyka?

Tak, istnieje możliwość zamówienia obrazu na konkretny temat, w wybranym rozmiarze i kolorystyce. Bardzo często realizuję takie zamówienia dla osób z całego świata.

Czy każdy człowiek potrafi obcować ze sztuką?

Uważam, że każdy człowiek, czy chce czy nie chce, w którymś momencie swojego życia obcuje ze sztuką. Jej najważniejszym zadaniem jest wzbudzanie w odbiorcy emocji przy jednoczesnym zainteresowaniu go swoją formą, wyrazem, estetyką lub znaczeniem. Jestem przekonana, że w każdym człowieku można za pomocą sztuki wzbudzić silne emocje, co postawiłam sobie za cel w swojej twórczości.

www.m-olejniczak.ch/pl